Instagram takipçi sayısı önemli mi?

Resim

Oyuncu ve oyuncu adaylarının sıkça sorduğu sorularından biri sosyal medya kullanımı oluyor. “Oyuncular takipçi sayısına göre mi seçiliyor? Yüksek takipçili bir hesabın şansı daha mı çok?”

Gerçek hayatın sanal hayata taşındığı bugünlerde sosyal medya ve dijital platformların önemi gözler önündeyken “Cast yaparken Instagram’a bakıyor musunuz?” gibi soruları son derece saçma buluyorum.

Dijital platformların yükselişi ile birçok iş kolunda olduğu gibi oyunculuk sektöründe de internet ve sosyal medya kullanımı artık büyük önem taşıyor. Audition'ları video kasetlerden bilgisayara aktarmak için saatlerce beklediğimiz günler geride kalırken, artık evinizde bir stüdyo ortamı oluşturmanız bile tek “tık”a bakıyor.

Telefon kameralarının görüntü kalitesi profesyonel makineleri aratmıyor. Evde bir tripod, ring light ve düz bir duvarla harika audition'lar çekebilirsiniz.

Official hesap kullanılmalı

Popülarite birçok yapımcı ve yönetmenin dikkat ettiği bir konu aslında. Oyuncunun sosyal medyada popüler olması ona ekstra bir artı sağlayabilir. Ama altını çize çize söylemek istiyorum ki, her zaman asıl olan iyi oyunculuktur. Tavsiye olarak hep söylediğim şey Instagram hesaplarınızın yanı sıra “Instagram official hesap” da kullanılması. Bu tarz platformları CV’niz gibi düşünmelisiniz.

Bir cast toplantısında daha evvel tiyatroda izlediğim bir oyuncunun ismini fikir olarak söyledim. Yapımcı, yönetmen, senarist, görüntü yönetmeni ve yardımcı yönetmen hepsi telefonuna davranıp Instagram’dan oyuncunun fotoğraflarına baktılar. Ve asla nasıl biri olduğunu anlayamadılar çünkü kendisi filtre mütehassısı çıktı. Fiziksel bozukluk derecesinde büyüttüğü gözleri, kalınlaştırdığı dudakları, her fotoğrafta başka biri gibi görünmesini sağlamıştı. Profilinde bir tane bile ‘headshot’ fotoğrafı da olmadığı için konu kısa süre içerisinde kapandı. Daha evvel izleyip beğendiğim ve role uygun olduğunu düşündüğüm için arayıp audition’a çağırdım. Toplantıda geçen Instagram filtresi durumunu da anlattım. Çok başarılı bir audition verdi. Sonrada kendi profilini kilitleyip, ‘official bir account’ta filtrelenmemiş fotoğraflar ve headshot'lar koydu. Bu arada bir sonraki toplantıda audition izlendi ve hiç kimse daha önce Instagram’dan baktıkları kişi olduğunu anlamadı. Audition izlemesi yaparken Instagram’a baktıklarında gayet profesyonel bir sayfayla karşılaştılar. Bu da bende bir sır olarak kaldı.

CV tadında bir sayfa açın

Şimdi akıllarda tek bir soru! “Takipçi sayısı da önemli diyorsunuz .O yapılan filtreler, efektler, meydan okumalar sayesinde artan takipçilerimiz var. Sadece headshot olan bir profil neden takip edilsin ki?” Çok haklısınız internet herkesin özgürce kullanabildiği bir mecra ve öyle de olmalı. Ama sizi hiç tanımayan kişilerin, ciddi yatırımlar yaparak ortaya çıkardığı işlerinde, sizi değerlendirmek üzere profilinize baktıklarını da unutmayın. Official acount profesyonel yanınızı görmelerini sağlar, şahsi ve takipçileri olan hesabınızdaki renkli kişiliğinizi tanımaları da sizin için tabii ki bir artı. Yineliyorum iş kapısını açmak için yüzünüzde kelebek efekti, tereyağlı ballı ekmekten daha iyisine ihtiyacınız var.

Gelelim kilitli profillere... Gelen mesajlarda oyuncu olmak istediğini söyleyen birçok kişinin profili kilitli. Ve takipleşmediğimiz sürece fotoğraflarınızı göremeyeceğimiz için bu bir eksi. Her fırsatta söylüyorum zamanla yarıştığımız bir işimiz var. Lütfen kendinize CV tadında bir sayfa açın ve buradan iletişime geçin ki her şey daha hızlı hayat bulsun. Bu sayfanın içeriğini de biraz açarak anlatayım. Birkaç headshot fotoğraf, yahut öncelikli olarak yüzünüzün net gözüktüğü, en doğal halinizi yansıtan fotoğraflar, demoreel, showreel, iyi ışık ve kalitede çekilmiş audition metinleri, belki de bir tanıtım videonuz.

Dijital avatar influencer’lar çalışmaya başladı bile

Yaratıcılığın teknoloji ile buluştuğu ve bolca vaktimiz olan şu günlerde özellikle Instagram kullanımı profesyonel hayatları etkilemeye başlamışken, akılcı ve değişik fikirler deneyerek kendinize bir sayfa oluşturursanız hiçbir şey kaybetmezsiniz diye düşünüyorum.

Zira dijital ortamlarda hayata geçirilen akılcı ve değişik fikirler hızlıca karşılık bulabiliyor. Hepimizin sosyal medya bağımlısı haline geldiği bugünlerde; öylesine magazin muhabbeti yapalım diye yola çıkıp, ünlüleri de konuk alarak Instagram’da çığır açtıkları, hatta gittikçe ve hızla genişleyen kitleye kendilerinin bile inanamadıkları “Mücbir Sebepler” buna en güzel örneklerden biri olabilir.

Dijital dönüşümün kendi içinde bile çok ciddi bir hızı var. Birkaç yıldır hayatımıza giren Influencer kavramı bile yerini yavaş yavaş ‘digital avatar infuencer’a bırakacak gibi görünüyor. Dünyanın birçok yerinde firmalar ‘influencer’ yerine ‘digital avatars influencer’larla çalışmaya başladı bile. İnanmak güç gibi gelse de aşağıdaki örnekleri incelemenizi öneririm.

instagram/ @lilmiquella @knoxfrost @lina.hip

Neyse toparlayayım; bu dijital dönüşüme ayak uydurulması gerekiyor diye düşünüyorum. Bu size sektörde hız ve verimlilik kazandıracaktır.

Elinizi çabuk tutun. Zira avatar aktör ve aktristler de yolda olabilir.

X