Audition uzmanlık gerektiren bir dal

Resim

An ne garip şey...

Eskinin değeri pek bir arttı şu son günlerde... Yazlık anılarında bile bir önceki seneyi özlüyor insan. Yıllar sonra eski okuluna gidersin ne okul okuldur, ne de öğrenciler senin okuduğun yıllardaki arkadaşlarına benzer. Üzerinden zaman geçip de dönüp baktığında her şey eskiden daha güzel daha keyifliymiş gibi geliyor. Bu yaşam koçları, spiritüel danışmanlar boşuna bağırmıyor “An’da kal” diye... İçinde bulunduğun anı iyi değerlendirmek, keyfini sürmek gerek. Zira geriye dönüş yok maalesef…

Bunları neden yazdın derseniz; audition da bana göre tam olarak öyle bir şey. Daha sonra pişman olmamak için, içinde bulunduğun anı iyi değerlendirmek. O kadar kısıtlı bir süreniz var ki, 5 bilemedin 10 dakikada hayatınızın tüm akışı değişebilir. Böylesine önemli ve kısıtlı bir zamanı heyecan, panik ve korku ile içinden çıkılamaz bir karmaşaya dönüştürmek de, keyif alarak hayatınızın en güzel günü haline getirmek de sizin elinizde.

279 kişiye audition yaptım

Daha önce bahsetmiştim. Bir ilki gerçekleştirip; Instagram canlı yayınında 6 hafta 279 kişiye audition yaptım. Ve bunu tam bir audition mantığıyla, normal zamanda yaptığım gibi aralıksız peş peşe yaptım. Çalışabilmeleri için beş gün önceden bir monolog paylaşıp, yayına girdiklerinde sadece ad, soyad, eğitim ve katıldıkları şehri söyleyip çekime geçiyordum. Ne kadar çok insana ulaşırsam ve onlarda kendini gösterme şansı yakalarsa, o kadar faydalı bir şey yaparım diye düşündüm. Aralarında beğenip ismini kenara not ettiklerim de oldu. Tahammülle izlediklerim de... Yayınların her biri aşağı yukarı 4,5 saat sürdü. Fakat bu yayınların sonucunda anladım ki gençlerin çoğu özensiz, oradan, buradan, şuradan eğitim aldım diye dakikalarca sıralasalar da, oyunculuk mesleğine verilen değer, alınan eğitim, ne kadar çalışıldığı kamerada şak diye gözüküyor.

Post Audition başlattım

Kamerayı kandıramazsınız. Defalarca ezbersiz gelmeyin, aşırı makyaj yapmayın, görünür bir ışıkta ve kameranın tam karşısında olun dememe rağmen uyarılarımı dikkate almayan çok kişi oldu. Kısacası benim oyuncu ve oyuncu adaylarına gösterdiğim özeni, ben kendilerinden göremedim. Bunun yanı sıra çok iyi hazırlanmış, ışığını ayarlamış deneme çekimine uygun giyinmiş, iyi bir ezber ve akan oyunculukla gayet profesyonel olanları da dediğim gibi not ettim. Instagram direk mesaj kutum bitmek tükenmek bilmeyen bahanelerle doldu taştı. Mesajlara cevap yazıyorum diye sayfalarca yazanlar oldu. Bende herkese değil ama çalışıp özveride bulunmayan, her şeye bir bahanesi olup boş boş yakınan mesaj sahiplerine cevap yazmayı bıraktım. Ah o mesajlar... Eee tabii bir de canlı yayına katılmak için kendine güvenemeyen oldukça fazla bir kalabalık da DM’den videoları göndermeye başladı. Bunun üzerine bir ‘Post Audition’ başlattım. Onu daha sonra detaylandırırım.

Eğlenceli bir tecrübeydi

Kabul ediyorum bu ilk kez karşılaşılan değişik bir durum. Sonuçta kendi evlerindeler, kamerada kendilerini görerek oynuyorlar, rastgele yayına alıyorum yani bir sıralama yok. Aniden kameraları açılıyor ve evlerindeyim. Bu etkenleri de göz önünde bulundurarak anlayışımı oldukça yüksek tuttum. Tabii tatlı anlar da yaşandı. Aniden odaya giren veya seslenen anneler, audition vermelerine izin vermeyen çocukları, iş yerinde olduğu için yüksek sesle konuşamayanlar... Telefonu ormanda ateş başında açanlar, üşenmeden reji yapıp sahne kuranlar... Herkes için eğlenceli değişik bir tecrübeydi.

Online eğitime başladım

Kendi performansın dışında aynı metni bir başkasının yorumlamasını izlemek bile bir tecrübe oluyor, katılanlar eksiklerini ve farklı yorumları görebiliyordu. Yayından sonra fark ettim ki, neredeyse sektördeki tüm oyuncular da yayınları izlemiş. Keşke katılsalardı. Bir çok öğrenci yaptığımız Live Audition’dan sonra kendilerindeki eksikleri görmüş olacaklar ki, online eğitim talebinde bulundular. Bende kolları sıvadım. Çünkü online eğitimde faydalı olup olamayacağımdan emin olmak istedim. Ve iki öğrenci ile yaptığım denemeler iyi sonuç verdiği için halihazırda online audition eğitimlerine başladım. ‘Live Audition’ı kaçıranlar ve yeni duyanlar lütfen tekrar yapın diye sıkça mesaj yazıyor. Belki önümüzdeki ay bir kere daha yaparız kim bilir?

Maalesef konservatuvarda audition dersi yok

Fakat bu yüksek kalabalıktan anladığım, deneme çekimi ile ilgili çok az fikirleri olduğu ve bunun için çok çalışmaları gerektiği... Her zaman söylüyorum, konservatuarlar da böyle bir ders yok maalesef, özel kurslarda da teorik anlatılarak yüzeysel geçildiğini, heyecan ve korkuyu yaratıcı enerjiye çevirmek, kendi kendine audition ve tanıtım çekmek, metin çözümlenmesi vs yerine daha çok oyunculuk kısmı ile ilgilenildiğini kanaatindeyim. Audition uzmanlık gerektiren bir dal ve çok pratik yapılması gerekiyor. Bu sebeple deneme çekiminin ayrı bir branş haline getirilmesi birçok kişinin hayatını kolaylaştırır diye düşünüyorum. “Dizi Doktoru”nun yazarlarından sevgili Mert Öner’in “Çok oyuncu çok kaygı” başlıklı yazılarını okumanızı da tavsiye ediyorum.

Sağlığınızın, bereketinizin ve neşenizin bol olduğu günler gelsin.

İyi bayramlar.

X